Mentális felkészülés - a szavak ereje és a gondolat hatalma
Minden elsősorban a fejben dől el. A szállóigévé váló mondat nem is lehetne máshol találóbb, mint a szülés esetén. A testi felkészültség mellett, épp annyira fontos, hogy lelkünket, szellemünket is felkészítsük a jeles eseményre.
Minden kismama vágyik arra, hogy a szülése egy jó élmény legyen. A gyermek érkezésével nem csupán a párkapcsolat, hanem az egyéni személyiségfejlődés és a női szerep is jelentősen átalakul. Szinte minden nő reménykedik a háborítatlan, természetes szülésben, azonban a folyamatosan érkező impulzusok nagymértékben befolyással vannak a nők gondolkodására. Gyakran előfordul, hogy elbizonytalanodnak a saját képességeikbe vetett hitük kapcsán. Minden nő alapvető emberi igénye és joga méltósággal szülni, és a babáknak pedig emberi joguk van méltósággal megszületni.
A jó szülésélményt azonban nem elég akarni, tenni is kell érte. Az alábbiakban összeszedjük azokat a főbb pontokat, hogyan tudsz felkészülni testben és lélekben egyaránt.
- Bio-pszicho-szociális egység
Egy magzat fejlődése és megszületése az anyai test közegében zajlik. Egészen a fogantatástól a megszületés utáni korai időszakig (gyermekágyi időszak), a baba testi, lelki és társas fejlődése az anya testi folyamataival és érzelmi, hormonális történéseivel interakcióban alakul. A kismamák többsége érzi, hogy a babája figyel, reagál mindarra, ami körülötte zajlik
A kommunikáció legfontosabb eleme az érzelmi kapcsolat kialakítása, a szeretetkifejezés, a támogatás és a jelenlét érzékeltetése. A szülés előtt és közben érdemes elmesélni a magzatnak mi vár rá, mi történik vele éppen. Napi pár perces tudatos kommunikáció, segít ráhangolódni a kisbabádra. A hangos beszéd, gondolkodásra készteti a magzatot, tehát fejlesztő hatása sem elhanyagolható.
A különböző vizualizációs-relaxációs technikák segíthetnek egy mélyebb tudatállapotba kerülni, mely során könnyebben kialakul a kommunikációs csatorna. A közlés még nem verbális, hanem prenatális szinten működik. Az anya és gyermeke képek, érzelmek, színek útján beszélgetnek egymással.
- Jogok és lehetőségek
A kismamákat, a szülő nőket, csakúgy, mint a betegeket, megilletik az alapvető jogok az egészségügyi ellátások során, mert saját életéről, testéről és lelkiismereti ügyeiről mindenki maga dönthet. Ez a döntési szabadság mindaddig megilleti a kismamát, amíg nem kerül feloldhatatlan ellentétbe a magzat, illetve az újszülött érdekeivel, jogaival.
Ma Magyarországon lehetőségük van megformálni igényeiket a saját szülésükkel kapcsolatban. Elsősorban érdemes tájékozódni a szülés kórházi és bábai modelljének (otthonszülés keretében) eltéréséről, és kialakítani a számunkra legkedvezőbb forgatókönyvet, a szüléssel kapcsolatos igények alapján. Kórházi szülés során mind a kórház, mind a szülészorvosok, szülésznők tekintetében lehetőséged van választani. Ezáltal is biztosítva magad arról, hogy minden az igényeid szerint történjen.
- Szülési terv
Számos részletes útmutatót lehet találni egy jó szülési terv összeállításához. Miután túljutottunk a jelentősebb információk megszerzésén, körvonalazódik bennünk, hogy mit is szeretnénk. A saját elképzeléseink összegzésére szolgál a szülési terv összeállítása. A benne foglaltakat érdemes még a szülés előtt egyeztetni a bent lévő kísérővel, az orvossal és a szülésznővel egyaránt, ezáltal növelve annak esélyét, hogy figyelembe vegyék elképzeléseid, alkalmazkodjanak hozzájuk. A szülés során pedig nincs is más dolgod, mint befelé figyelni, és engedni, hogy a dolgok a maguk természetes medrében haladjanak.
- A Dúla
A dúla egy olyan segítő társ, aki a szülésre történő felkészülés során, a szülés alatt, valamint a szülés után is folyamatos támogatást nyújt a kismamáknak és partnerüknek. A vajúdás és a szülés során állandó jelenlétével, odafigyeléssel segítséget nyújt a szülő nő számára, mind fizikai, mind érzelmi és informatív szinten. Tanácsaival segít a döntő helyzetekben, de semmiképp sem érvényesíti az akaratát. Jelenlétével bizonyítottan csökken a szülési idő, a beavatkozások valószínűsége, képes az anyát átsegíteni az érzelmileg legnehezebb pillanatokon.
- Légy pozitív!
Kivétel nélkül minden nő hall legalább egy szüléstörténetet az élete során. Legyen az pozitív, vagy negatív, befolyással vannak a szülésről alkotott elképzelésünkre. Nem árt emlékeztetni magunkat arról, hogy ezeknek semmi köze hozzánk, nem szabad, hogy túlzott jelentőségtartalommal bírjanak.
A gondolkodásnak teremtő hatalma van. Amennyiben a szülésed kapcsán tudatosan erősíted magad, pozitív inspiráló és megerősítő történéseket vázolsz fel, sokkal nagyobb esélyed van arra, hogy megvalósuljon a kívánt cél. A vidám gondolatok növelik a saját testünkbe vetett hitet és az önbizalmunkat. A negatív szuggesztiókat teljes egészében ki kell zárni!
- Légy rugalmas!
A pozitív szülésélmény megtapasztalására nem csak akkor van lehetőség, ha minden a terv szerint halad. Tájékozódj az esetleges nehézségekről és a különféle szülési kimenetelekről, hogy legyen elképzelésed arról, mit szeretnél, vagy épp mit nem a nem várt helyzetben. Ha úgy várod a szülésedet, hogy tisztában vagy a vágyaiddal, lehetőségeiddel, felkészültél többféle forgatókönyvre, van, aki támogasson a nehéz pillanatokban, tisztelettel és odafigyeléssel vesznek körül, miközben meghagyják neked a kontroll érzését, akkor mindez hatással lesz egy pozitív élmény létrejöttében.
A szülés maga egy testi-lelki folyamat, mely során a lelkünknek kell megengednie, hogy a testünk véghez vigye ezt a természetes fiziológiai folyamatot.
– Petró Anita –